Drie collega’s van Crescendo CVO trokken naar Toscane voor een reeks intense en inspirerende activiteiten binnen het volwassenenonderwijs. Elke dag bood nieuwe inzichten, warme contacten en concrete voorbeelden om verder over te reflecteren.
Authentiek taalonderwijs in actie
Onze NT2‑leerkracht Conny gaf workshops rond Alternative Ways, een Erasmus+‑methode die vertrekt vanuit speels, authentiek en non‑formeel taalonderwijs.
Ze bracht sessies in de CPIA’s van Massa Carrara, Prato en Poggibonsi — telkens voor een ander publiek:
een zaal met meer dan 40 leerkrachten,
een hybride workshop,
en kleinere groepen die meteen zelf aan de slag gingen.
De rode draad: taal leren door te doen, te bewegen, te ontdekken — voor alle doelgroepen, van kortgeschoolde volwassenen tot jonge nieuwkomers.

Beleid en visie op internationaal niveau
Onze directeur Marleen nam deel aan een panelgesprek op de onderwijsbeurs Didacta in Firenze. Daar legde ze uit waarom regio’s een belangrijke motor zijn binnen het volwassenenonderwijs.
In Lucca nam ze deel aan de UNESCO Learning Cities meeting, waar ze in gesprek ging met de voorzitter van UNESCO Learning Cities. Zo bouwden we verder aan onze internationale netwerken en wisselden we ideeën uit over hoe steden levenslang leren stimuleren.

Communicatie als hefboom
Collega Ariane gaf een workshop over communicatie in het volwassenenonderwijs: hoe positioneer je jezelf als centrum, hoe bereik je de juiste doelgroep en hoe zorg je dat je zichtbaar bent?
Al snel ging het gesprek richting interne communicatie, een thema dat bij veel scholen leeft: hoe zorg je ervoor dat teams vlot informatie delen, elkaar versterken en samen dezelfde richting uitgaan?

Jobshadowing: leren van inspirerende praktijken
We observeerden tal van lessen Italiaans voor anderstaligen en ontdekten goede praktijken:
veel projectwerk: wie ben ik, waar ben ik trots op, wat zijn mijn talenten?
co‑teaching met een warme, veilige groepssfeer
muziek op de achtergrond voor ritme en rust
technologie en creativiteit hand in hand: moeilijke begrippen in de moedertaal op een digitaal scherm combineren met zelfgemaakte zonnestelsels
Elke cursist deed mee — actief, nieuwsgierig en met goesting.
De leraarskamers die we bezochten spraken tot de verbeelding: creatieve hubs vol lopende projecten, materialen en ideeën. Plekken waar samenwerken vanzelfsprekend aanvoelt.

Onderwijs achter de muren: bijzonder bezoek aan de gevangenis van Prato
Een van de meest beklijvende ervaringen was het bezoek aan de gevangenis van Prato.
Daar zagen we hoe gedetineerden onderwijs volgen in echte klaslokalen, met veel vrijheid en vertrouwen binnen de lesruimte. Ze komen graag, voelen zich gezien en gesteund, en zetten grote stappen vooruit.
De directie zet sterk in op vernieuwing en creativiteit. De muren hangen vol kunstwerken van gedetineerden, en we mochten een unieke ontmoeting meemaken tussen secundaire schoolleerlingen en gedetineerden — een eerlijk gesprek over het leven binnen de gevangenismuren.

Een week vol groei en internationale verbinding
Onze studiereis naar Toscane was er één van samen leren, samen zoeken en samen groeien.
We keerden terug met frisse ideeën, nieuwe contacten en heel wat inspiratie voor onze eigen cursisten en teams.
Grenzeloos leren is meer dan een motto: het is wat we elke dag doen.